Mountain Heritage Day contest results announced

October 18, 2012 | Share |

Western Carolina University’s Mountain Heritage Day festival, held Sept. 29 on the campus in Cullowhee, gave local residents a chance to compete in a variety of contests. Results are listed below.

ARTS AND CRAFTS

Best in show: Matt Kruse of Ingrained Elegance of Murphy.

First place: Lucinda Pittman of Lucinda Handmade Pottery of Saluda.

Second place: Cale and Christy Williams of Triple C Pottery of Eagle Springs.

Best Booth Display: Matt Kruse of Ingrained Elegance of Murphy.

MOUNTAIN HERITAGE 5-K RACE

Top overall males: First, Daniel Henry, 18:08; second, Harrison Conner, 18:18; third, Evan Grant, 19:20.

Top overall females: First, Ann Fletchall, 22:52; second, Shannon Grant, 23:30; third, Tracy Dockery, 23:55.

Age-group winners: 12 and under, Dakota Winchester and Annie Marie Mullis; 13-17, Harrison Conner and Shannon Grant; 18-25, Daniel Henry and Emily Nesbit; 26-39, Ryan Pettit and Ann Fletchall; 40-49, Freddie Boan and Jill Frizzell; 50-59, Bruce Runyan and Rebecca Stewart; 60-69, Gary Jones and Wanda Kenny; 70 and older, Donna Frizzell.

“GATHERIN’ IN” FOODS CONTEST

“BEST IN THE WEST” WHOLE GRAIN RECIPE CONTEST

Grand champion and first place: Sheila Rodgers, pumpkin muffins.

Second place: Cindy Franks, hungry boy cookies.

DIVISION 1 – CANNED GOODS

Adult grand champion and first place: Sheila Rodgers, strawberry jam.

Other adult first-place winners (some individuals won multiple first-place awards): Mike Clayton, June Smith, Sheila Rodgers, Laurie Williams, Cindy Struse, Barbara Connell, Deborah Reeves, Norma Clayton, Laurie Williams and Theresa Holland.

Adult second-place winners (some individuals won multiple second-place awards): Kathy Dugan, June Smith, Theresa Holland, Barbara Connell, Cindy Struse, Norma Clayton and Newt Smith.

Adult third-place winners (some individuals won multiple third-place awards): June Smith and Theresa Holland.

DIVISION 2 – HERITAGE FOODS

Adult grand champion and first place: Theresa Holland, dried apples.

Other adult first-place winner (multiple awards): Mike Clayton.

Other adult second-place winner (multiple awards): Mike Clayton.

DIVISION 3 – BAKED GOODS

Youth grand champion and first place: Ivy and Silas McPherson, lemon pound cake.

Youth second-place winner: Miranda Cope.

Adult grand champion and first place: Debbie Carver, pineapple ginger cake.

Other adult first-place winners (some individuals won multiple first-place awards): Theresa Holland and Kathryn Hayes.

Adult second-place winners (some individuals won multiple second-place awards): Andrew Beck, Rhea Ann Banks, Debbie Carver and Theresa Holland.

Adult third-place winners: Charlene Luciani, Elizabeth Anderson and Deborah Reeves.

DIVISION 4 – HONEY

Adult grand champion and first place: Deborah Reeves, extracted light honey.

Adult first-place winner: Deborah Reeves.

CHAIN SAW CONTEST PRESENTED BY PEPSI

0 to 2.9 cubic inches, Homeowner: 1. Mike Pressley of Dillsboro.

3.0 to 3.4 cubic inches, Homeowner: 1. Mike Pressley.

Class A (3.5 to 3.9 cubic inches), Box: 1. Mike Pressley.

Class B (4.0 to 4.4 cubic inches), Box: 1. Jimmy Lawrence of Waynesville.

Class C (4.5 to 5.2 cubic inches), Box: 1. Mike Pressley, 2. Jimmy Lawrence.

Class D (5.3 to 5.9 cubic inches), Box: 1. Jimmy Lawrence.

Class D (0 to 3.9 cubic inches), Modified (racing fuel): 1. Mike Pressley.

Class C (4.0 to 4.9 cubic inches), Modified (racing fuel): 1. Mike Pressley, 2. Jimmy Lawrence, 3. Harry Boedeker of Zanesville, Ohio.

Class A (6.0 and up cubic inches), Modified (racing fuel): Jimmy Lawrence.

Class B (5.0 to 5.9 cubic inches), Modified (racing fuel): 1. Mike Pressley, 2. Jimmy Lawrence.

Class C (3.1 to 4.0 cubic inches), Modified (nitro/alcohol): 1. Harry Boedeker.

Class B (4.1 to 5.9 cubic inches), Modified (nitro/alcohol): 1. Jimmy Lawrence.

Class A (6.0 and up cubic inches), Modified (nitro/alcohol): 1. Jimmy Lawrence, 2. Harry Boedeker.

Hot Saw (nitro/alcohol) : 1. Jimmy Lawrence.

OLD-FASHIONED ATTIRE CONTEST FOR KIDS

Grand champion and first place: Zoey Smith, 4, of Sylva.

BEARD AND MOUSTACHE CONTEST

Grand champion and first place: Dennis Roettger of Cashiers.

CAR & TRUCK SHOW SPONSORED BY ANDY SHAW FORD

Best in Show: 1957 Chevy BelAir owned by Joe Ledford.

Best Muscle Car: 1979 Chevrolet Z28 Camaro owned by Verlin Stewart.

Best Cruiser: 1957 Ford owned by A.J. Brown.

Best Street Rod: 1940 Ford owned by Richard Smith.

Best Stock: 1962 Willys pickup owned by David Finn.


Maintained by the Office of Public Relations